| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6366476e7f2680d6bea9913c6a17a53aa7e3b519 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:14:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T00:39:05.843429984Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.18/0 |
| upload-time | 2026-05-28T06:12:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.83GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±38% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94GB ±29% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±17% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.3M ±79% |
| [Geomean] | 93.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 854M ±167% |
| [Geomean] | 4.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14M ± 8% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.6M ±66% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.35G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.77G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.07G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±92% |
| [Geomean] | 938M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.24M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.04M ±108% |
| [Geomean] | 34.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±124% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 860M ±165% |
| [Geomean] | 3.74G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 84.7M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.1M ±100% |
| [Geomean] | 95.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.0M ±105% |
| [Geomean] | 324M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |