| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | bcdf61fef4e5fd61a7a892a11ed213284fa8dce7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T21:12:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T01:09:58.43019234Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.20/0 |
| upload-time | 2026-05-28T06:50:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.51GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.25GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.86GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.48GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 48.6M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.39M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.69M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.5M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.01M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.63M ±12% |
| [Geomean] | 11.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.48G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±11% |
| [Geomean] | 2.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 7% |
| [Geomean] | 3.46M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 111M ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.10M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.32M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 161M ±129% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.13M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.32M ± 5% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 387M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 49.1M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.06M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 249M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 41.7M ±303% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.13M ± 9% |
| [Geomean] | 38.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.95M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.28M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.97M ±12% |
| [Geomean] | 3.31M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±14% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.14M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 767k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 970k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |