| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | bcdf61fef4e5fd61a7a892a11ed213284fa8dce7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T21:12:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T01:22:20.639694808Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.21/0 |
| upload-time | 2026-05-28T06:52:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±37% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74GB ±33% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.85GB ±14% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.7M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.73M ±93% |
| [Geomean] | 76.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.72G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 736M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 602M ±201% |
| [Geomean] | 3.43G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.9M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8M ±81% |
| [Geomean] | 180M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.86G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.55G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.46G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.1M ±70% |
| [Geomean] | 700M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.69k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.89M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.13M ±144% |
| [Geomean] | 26.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 731M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 594M ±205% |
| [Geomean] | 2.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.4M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.7M ±119% |
| [Geomean] | 76.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 480M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 677M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.3M ±94% |
| [Geomean] | 188M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |