| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 01d183b0001d361101b27ef6a5bd27ba81f53b33 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T19:46:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T04:47:31.376275219Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.25/0 |
| upload-time | 2026-05-28T10:19:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70GB ±39% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±13% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.5M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.87M ±65% |
| [Geomean] | 78.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 723M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 504M ±233% |
| [Geomean] | 3.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 6% |
| [Geomean] | 44.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.8M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.3M ±55% |
| [Geomean] | 180M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.41G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.05G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.6M ±96% |
| [Geomean] | 761M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.83M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22M ±173% |
| [Geomean] | 25.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 711M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 502M ±234% |
| [Geomean] | 2.69G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.52M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.9M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0M ±110% |
| [Geomean] | 72.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 610M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.3M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.5M ±158% |
| [Geomean] | 232M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |