| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | bcdf61fef4e5fd61a7a892a11ed213284fa8dce7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T21:12:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T03:58:51.551447532Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.26/0 |
| upload-time | 2026-05-28T10:50:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 453M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±13% |
| [Geomean] | 425M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.03G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±20% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±26% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 471M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 473M ±35% |
| [Geomean] | 771M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.74G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.39G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.46G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19G ±77% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.83k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1k ± 2% |
| [Geomean] | 257k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 184M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 4% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.3G ±31% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±30% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| [Geomean] | 329M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.28G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.86G ±116% |
| [Geomean] | 1.43G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.83k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 696k |