| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c7e6da5ca59645de42e5d28829ff37452fce16ca |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T09:50:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T09:56:41.107181815Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.39/0 |
| upload-time | 2026-05-28T16:44:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±11% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.96GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±12% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.53G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 8% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±38% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 988M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±38% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.58G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.59G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86G ±107% |
| [Geomean] | 4.48G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.84k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 6% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 696k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 6% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.1G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.0G ±59% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 179M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±42% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 914M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±159% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.84k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 6% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 6% |
| [Geomean] | 702k |