| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 47d5295532fcf7080db632a2319cc287631bb63e |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T07:28:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T11:51:53.743840125Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.42/0 |
| upload-time | 2026-05-28T17:26:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±39% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±33% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.97GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.87GB ±15% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±104% |
| [Geomean] | 86.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.74G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 786M ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.3G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 847M ±146% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.61M ±15% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.0M ±78% |
| [Geomean] | 197M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.84G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.81G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±60% |
| [Geomean] | 812M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.02M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.95M ±143% |
| [Geomean] | 32.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 771M ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 829M ±151% |
| [Geomean] | 3.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.4M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.1M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.6M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.5M ±118% |
| [Geomean] | 88.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 857M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.7M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.9M ±87% |
| [Geomean] | 246M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |