| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 13e2cc87fa9944b248c4e8a3cdb9ea79ec8ec479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T05:25:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T10:54:09.254264112Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.43/0 |
| upload-time | 2026-05-28T17:42:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.81GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 303M ± 7% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±10% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 390M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±32% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 831M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 468M ± 7% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.42G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.83G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32G ±41% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.51G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.5G ±52% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±36% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 326M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 868M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91G ±89% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 709k |