| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ccffd99f3cee0cf841608ecadf6956bc72e8fe40 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T20:56:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T21:01:48.740484806Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.9/0 |
| upload-time | 2026-05-28T02:34:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±29% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ±35% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.17GB ±18% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±60% |
| [Geomean] | 93.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.34G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.57G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±89% |
| [Geomean] | 4.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ± 4% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.0M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.0M ±55% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.80G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.54G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±55% |
| [Geomean] | 920M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.7M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.37M ±81% |
| [Geomean] | 36.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±90% |
| [Geomean] | 4.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.0M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.1M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.8M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.3M ±72% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.38G ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 825M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.5M ±68% |
| [Geomean] | 343M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |