| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T23:49:53.690794365Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.17/0 |
| upload-time | 2026-05-29T06:36:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.39GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.39GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.73G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.90G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ± 7% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 348M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±16% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 448M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 468M ± 4% |
| [Geomean] | 739M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.07G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87G ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.52G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89G ±80% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.69G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.5G ±31% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±34% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 313M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±10% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 861M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50G ±114% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |