| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 029edaa8828535c59ca6076be2191da1de18035e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:59:51Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T06:30:22.753222399Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.29/0 |
| upload-time | 2026-05-29T13:18:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.1µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.39GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.12GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 428M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 541M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±12% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.31G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.97G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±69% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ±16% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 960M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 445M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±18% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.43G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.73G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.72G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±71% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.10k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 691k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 426k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.2G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ±76% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±18% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.59G ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 971M ±149% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.12k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 427k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |