| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6421cb6565b20d91c2749dfc4937dbfd97a70033 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:35:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T07:30:47.956857324Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.31/0 |
| upload-time | 2026-05-29T14:18:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.94GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 540M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±10% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.19G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ±28% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±27% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 790M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 466M ±22% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.50G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.54G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15G ±79% |
| [Geomean] | 4.19G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 2% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.8G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.1G ±26% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±30% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| [Geomean] | 330M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96G ±113% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 705k |