| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0ac6a67fbb8b45f81c10c82b0a71ae77738de5bf |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T18:46:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T10:19:58.010005026Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.35/0 |
| upload-time | 2026-05-29T15:52:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±10% |
| [Geomean] | 4.93GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ±15% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.58M ± 7% |
| [Geomean] | 77.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.79G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 858M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±58% |
| [Geomean] | 3.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.1M ± 8% |
| [Geomean] | 183M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.17G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.09G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.04G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.3M ± 6% |
| [Geomean] | 689M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.88M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11M ±18% |
| [Geomean] | 23.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 886M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±52% |
| [Geomean] | 2.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.6M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.1M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±20% |
| [Geomean] | 71.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 686M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.3M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.1M ±11% |
| [Geomean] | 218M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |