| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9816f3ec4a1cc6693ebfdf79b8d6213004005f63 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T18:42:12Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T10:55:04.32857816Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.38/0 |
| upload-time | 2026-05-29T16:31:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.84GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±41% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±38% |
| [Geomean] | 5.02GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±17% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 246M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±108% |
| [Geomean] | 88.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 698M ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.17G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 648M ±169% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 3% |
| [Geomean] | 45.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7M ±84% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.88G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.7M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±78% |
| [Geomean] | 823M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.63M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.59M ±158% |
| [Geomean] | 31.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 695M ±199% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 639M ±173% |
| [Geomean] | 2.96G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.2M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.30M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.4M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.0M ±129% |
| [Geomean] | 89.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 966M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.2M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.2M ±106% |
| [Geomean] | 277M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |