| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f15c6383142f43abb96c48c279972b0053948975 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:41:23Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T12:44:55.648399288Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.41/0 |
| upload-time | 2026-05-29T19:34:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.47GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.13GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 586M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±14% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.17G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ±11% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±40% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 432M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 879M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±36% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.77G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.61G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.77G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±73% |
| [Geomean] | 3.82G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.0G ±67% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±43% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±18% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.38G ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±160% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 709k |