| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b07ed8bfa0bed340cb2cabf7e310bb696b0ecc9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T18:20:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T14:22:14.132608771Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.42/0 |
| upload-time | 2026-05-29T19:54:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 43.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98GB ±40% |
| [Geomean] | 3.60GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.82GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78GB ±35% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.87GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±15% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 209M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.43M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 209M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.61M ±129% |
| [Geomean] | 74.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.58G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 633M ±207% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.47G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 559M ±188% |
| [Geomean] | 3.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51M ±12% |
| [Geomean] | 41.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 339M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9M ±97% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±129% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.13G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.7M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.03G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.6M ±94% |
| [Geomean] | 667M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.72k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 811k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 808k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.85M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07M ±206% |
| [Geomean] | 25.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.72G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 627M ±210% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 550M ±193% |
| [Geomean] | 2.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.7M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.0M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.7M ±157% |
| [Geomean] | 72.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 530M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.2M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.38G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.7M ±143% |
| [Geomean] | 223M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 811k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |