| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 88deda24e059a082202c5d4984b26c24b46160dd |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:41:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T13:20:29.642967705Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.43/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:09:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.29GB ±13% |
| [Geomean] | 5.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.12GB ±12% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±11% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.72G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1G ±72% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ±20% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 463M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 461M ±13% |
| [Geomean] | 737M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.41G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.46G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24G ±115% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 2% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9G ±109% |
| [Geomean] | 14.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±29% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| [Geomean] | 330M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.32G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.75G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±227% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 1% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 1% |
| [Geomean] | 700k |