| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b79e0339290e14b3b2de1dc4942b8a88701ddb02 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:01:09.484872086Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.45/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:23:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.35GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.4M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.17M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.62M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.02M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.60M ±15% |
| [Geomean] | 10.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ± 5% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.44M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.45M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.43M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 2.06M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.6M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.93M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.02M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.47M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.06M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.94M ±14% |
| [Geomean] | 6.37M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 20.6M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.0M ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 97.3M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 31.1M ±83% |
| [Geomean] | 66.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.84M ± 4% |
| [Geomean] | 3.60M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ± 5% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.60M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 900k ±44% |
| [Geomean] | 849k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |