| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c3a43395bc330f5046e426af28832a95ce9ef03e |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:28:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:04:34.222770996Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.48/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:25:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.7M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.7M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40M ±26% |
| [Geomean] | 8.54M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.06G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.25G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±34% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.63M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.15M ± 2% |
| [Geomean] | 1.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 89.9M ±143% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.96M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 4.96M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.85M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.2M ±242% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.71M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.7M ±130% |
| [Geomean] | 22.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.16M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.18M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.24M ±44% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±36% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 667k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 633k ±37% |
| [Geomean] | 614k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |