| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ce5a3e718cac440defae617dc6ed72a6e94cd0af |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:04:38.528967035Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.49/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:25:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.67M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.81M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 33.0M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.66M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.57M ±13% |
| [Geomean] | 10.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.40G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 987M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.54M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.75M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.23M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 125M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.90M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.13M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.8M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.82M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.08M ±10% |
| [Geomean] | 10.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.81M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 21.7M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.34M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 31.7M ±191% |
| [Geomean] | 32.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.77M ± 9% |
| [Geomean] | 3.20M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 976M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ± 0% |
| [Geomean] | 610k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |