| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 449dafea7264878e73acc58cbd330e0ee6630030 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:00:58.290277878Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.52/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:36:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.18GB ±30% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02GB ±29% |
| [Geomean] | 5.12GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±17% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2M ±80% |
| [Geomean] | 92.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 788M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.14G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 910M ±92% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63M ±10% |
| [Geomean] | 43.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.9M ±66% |
| [Geomean] | 211M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.85G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.53G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.43G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±59% |
| [Geomean] | 892M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.64M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±103% |
| [Geomean] | 35.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 778M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 908M ±92% |
| [Geomean] | 3.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.7M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.6M ±89% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.1M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 434M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.0M ±70% |
| [Geomean] | 245M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |