| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b79e0339290e14b3b2de1dc4942b8a88701ddb02 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:00:06.161890356Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.59/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:42:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.45GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.14GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.92GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.69GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.0M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.0M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.75M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.9M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.61M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.16M ±30% |
| [Geomean] | 15.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.81G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.26G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±27% |
| [Geomean] | 2.31G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 177M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 23.6M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 145M ±212% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 29.6M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 5% |
| [Geomean] | 21.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 369M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 217M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.90M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 377M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 154M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.63M ±19% |
| [Geomean] | 68.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.2k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.48M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.59M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.39M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.02M ±37% |
| [Geomean] | 4.10M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.68G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.41G ±29% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 500k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.14M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.48M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 956k ±120% |
| [Geomean] | 1.56M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |