| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c5d18e479475e251c8593b1113fb53836117d5d3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:03:37.304407808Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.62/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:47:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.28GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.00GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.88GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.04GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.71GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.26GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.1M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.4M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.17M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.6M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.02M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.11M ±88% |
| [Geomean] | 14.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.72G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.36G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.14G ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48G ±45% |
| [Geomean] | 2.20G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.0M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 8% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 120M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.29M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.82M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 334M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 191M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 431M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 128M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.41M ± 7% |
| [Geomean] | 64.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.90M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.02M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.99M ±48% |
| [Geomean] | 3.73M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.37G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08G ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48G ±45% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.70M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.73M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 711k ±16% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 2% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 2% |
| [Geomean] | 1.22M |