| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | aae1bdb6d4820356cc1771f206624add5a624d27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:40:55Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T14:22:29.215219225Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.63/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:09:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.86GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.35GB ±13% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.86GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.11GB ±10% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 527M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 514M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±11% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.7G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3G ±78% |
| [Geomean] | 13.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 318M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±11% |
| [Geomean] | 286M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 778M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 950M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±19% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.15G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24G ±115% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.8k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 706k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 690k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 3% |
| [Geomean] | 266k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 5% |
| [Geomean] | 217M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.0G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6G ±84% |
| [Geomean] | 17.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±17% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±12% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.97G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±166% |
| [Geomean] | 1.52G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |