| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 449dafea7264878e73acc58cbd330e0ee6630030 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:01:48.965745482Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.70 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.70/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:51:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±15% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 272M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±14% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.43G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6G ±35% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 213M ±18% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 813M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 416M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 842M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±27% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.16G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.23G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00G ±83% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 6% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±74% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±24% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.66G ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±96% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 5% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 5% |
| [Geomean] | 709k |