| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 51f47daa18cb95683499db6652499129c06b3fc7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:38:05.243121053Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.10/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:15:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.18GB ±31% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99GB ±32% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±20% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2M ±90% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.28G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 851M ±129% |
| [Geomean] | 4.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 6% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.8M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.9M ±74% |
| [Geomean] | 226M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.86G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.90G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 162M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.95G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.23G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±95% |
| [Geomean] | 1.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 440k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.8M ±121% |
| [Geomean] | 42.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.30G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 843M ±123% |
| [Geomean] | 3.66G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.1M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.2M ±98% |
| [Geomean] | 116M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.47G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.29G ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.4M ±102% |
| [Geomean] | 389M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |