| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 917b60b4944c4a7c764d64f3973d2588ed36f8e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:47:31.384842168Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.14/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:29:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.20GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.10GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.87GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.29GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.50GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.31GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 9.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.53GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.3M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.44M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.98M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.6M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.57M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.56M ±36% |
| [Geomean] | 14.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 985M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.44G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.52G ±23% |
| [Geomean] | 2.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.87M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 146M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.27M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.64M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 129M ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 255M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 135M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 240M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 152M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.82M ±20% |
| [Geomean] | 55.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.1k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.71M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.87M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.85M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.05M ±23% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 948M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.52G ±23% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.70M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 767k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.80M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 856k ±40% |
| [Geomean] | 1.19M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |