| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 51f47daa18cb95683499db6652499129c06b3fc7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:49:11.770472593Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.15/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:30:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.76GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.72GB ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.80GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 69.5M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.79M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.08M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.2M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 11.2M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.63M ±31% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 700M ±264% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.50G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.82G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±14% |
| [Geomean] | 2.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 19.9M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 7% |
| [Geomean] | 3.46M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.28M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 167M ±161% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.46M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.31M ± 8% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 359M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 96.6M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.17M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 383M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 203M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.01M ±12% |
| [Geomean] | 59.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.89M ±233% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.03M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.81M ±36% |
| [Geomean] | 3.33M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 644M ±275% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.50G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.87G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±14% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 733k ± 9% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 878k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |