| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0d75fdfd4fae506ec620023ce9102dd8cbb067f0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:27:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T22:08:03.666386371Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.22/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:46:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.32GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ±26% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.80GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.50GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 256M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 256M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.6M ±62% |
| [Geomean] | 117M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.26G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±74% |
| [Geomean] | 5.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 46.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 376M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 406M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±53% |
| [Geomean] | 258M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.31G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±12% |
| [Geomean] | 1.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.12k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 718k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 725k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 2% |
| [Geomean] | 428k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1M ±78% |
| [Geomean] | 53.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±76% |
| [Geomean] | 4.75G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.58M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.7M ±68% |
| [Geomean] | 139M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±200% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±14% |
| [Geomean] | 442M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 716k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 723k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |