| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7d24489b2b12b3dd7c4f6f492673a986bda42e25 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:57:10.834926656Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.26/0 |
| upload-time | 2026-05-30T04:44:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ±12% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 532M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±17% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.02G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±15% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 335M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±39% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 970M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±25% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.47G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.56G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.50G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77G ±94% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 690k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 667k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.9G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±55% |
| [Geomean] | 17.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±47% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.98G ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±206% |
| [Geomean] | 1.78G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |