| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 51f47daa18cb95683499db6652499129c06b3fc7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:54:35.292015267Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.27/0 |
| upload-time | 2026-05-30T04:46:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ±13% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 579M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±12% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ± 6% |
| [Geomean] | 12.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±30% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 816M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±18% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.79G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.71G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.99G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57G ±37% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.6G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.5G ±24% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±35% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 318M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| [Geomean] | 329M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.55G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81G ±130% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 700k |