| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 38c30806f9da367dc26fe45c063132720d3f75ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:52:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:06:03.186355458Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.33/0 |
| upload-time | 2026-05-30T08:40:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±26% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01GB ±23% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.12GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.02GB ±11% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.0M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±58% |
| [Geomean] | 93.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.04G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.88G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±118% |
| [Geomean] | 4.62G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.6M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.7M ±45% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.54G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 112M ±50% |
| [Geomean] | 880M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.45M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.63M ±81% |
| [Geomean] | 35.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±108% |
| [Geomean] | 3.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.0M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.2M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.9M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.9M ±62% |
| [Geomean] | 94.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 466M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.3M ±60% |
| [Geomean] | 267M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |