| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | eb343e2fa0e81be47e2668de73bd6692a67ae5c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:49:33Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:51:10.026910408Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.37/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:25:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±24% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.35GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3M ±63% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.39G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 908M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.31G ±80% |
| [Geomean] | 4.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82M ±10% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 396M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.0M ±54% |
| [Geomean] | 226M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 154M ±56% |
| [Geomean] | 953M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 440k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.81M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±81% |
| [Geomean] | 41.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 924M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.31G ±80% |
| [Geomean] | 4.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.4M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.6M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.14M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.3M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.4M ±71% |
| [Geomean] | 111M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.9M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.82G ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 150M ±17% |
| [Geomean] | 404M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |