| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b56674396e06fe553acebfa7e229efd4f9b905f9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:20:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:05:06.779250812Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.38/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:51:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 576M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±15% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.5G ±45% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±39% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 814M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 399M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±24% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.64G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.87G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.63G ±84% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.8G ± 6% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 117M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ±43% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±12% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 508M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35G ±128% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.82k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 710k |