| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 388e94dfbdcf9440196b84f7c011244601c65b36 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:11:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T04:01:18.844439863Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.40/0 |
| upload-time | 2026-05-30T10:48:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.30GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.10GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ±11% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±11% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±41% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±21% |
| [Geomean] | 744M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.32G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.89G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.63G ±84% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.80k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.81k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 1% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.9G ±26% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±44% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 9% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.29G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56G ±82% |
| [Geomean] | 1.50G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.80k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.77k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 407k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 697k |