| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c59ae5c5a720f76ac2a128c2f52336a7b2bca3a7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:48:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T07:11:30.581326465Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.43/0 |
| upload-time | 2026-05-30T12:45:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76GB ±36% |
| [Geomean] | 4.87GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±15% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.33M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.6M ±113% |
| [Geomean] | 78.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.05G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 648M ±200% |
| [Geomean] | 2.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 2% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.1M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.6M ±81% |
| [Geomean] | 182M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.68G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.92G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.75G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.7M ±81% |
| [Geomean] | 785M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 2% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.13M ±168% |
| [Geomean] | 22.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 219M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 643M ±203% |
| [Geomean] | 2.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.64M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.3M ±132% |
| [Geomean] | 70.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 714M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.7M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 390M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2M ±109% |
| [Geomean] | 160M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |