| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b7b03d9e3d468a98feb78197e25c3eb464259ce5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:48:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T08:44:17.819869038Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.45/0 |
| upload-time | 2026-05-30T14:19:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.77GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±33% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94GB ±31% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.88GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±15% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.3M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±93% |
| [Geomean] | 87.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 692M ±191% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 790M ±163% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ±10% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.7M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9M ±84% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.61G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.76G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.0M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.94G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±77% |
| [Geomean] | 893M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.91M ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.85M ±147% |
| [Geomean] | 30.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 686M ±194% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 785M ±165% |
| [Geomean] | 3.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.5M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 80.5M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.16M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.1M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.2M ±129% |
| [Geomean] | 86.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.1M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.24G ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.5M ±114% |
| [Geomean] | 289M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |