| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b7b03d9e3d468a98feb78197e25c3eb464259ce5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:48:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T08:54:05.759132283Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.46/0 |
| upload-time | 2026-05-30T14:34:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.16GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.19GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.43GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.94GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.4M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.50M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.79M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.2M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.27M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.55M ± 5% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.03G ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ± 5% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.49M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 204M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.07M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.32M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 190M ±94% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.06M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 377M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 76.6M ±229% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.24M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 371M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 59.6M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.27M ±17% |
| [Geomean] | 47.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.36M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 3.09M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ± 5% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.09M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 927k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |