| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 261c95496f014e2328267bc44684d264dcfd022e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:34:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T09:29:56.81863817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.47/0 |
| upload-time | 2026-05-30T15:02:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.47GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±35% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.82GB ±16% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.7M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±103% |
| [Geomean] | 86.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 904M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.70G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 609M ±175% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.6M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.3M ±92% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.91G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.36G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.1M ±91% |
| [Geomean] | 797M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.89M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.79M ±159% |
| [Geomean] | 31.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 901M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 606M ±188% |
| [Geomean] | 3.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.5M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.2M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.7M ±131% |
| [Geomean] | 88.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.6M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 668M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.4M ±118% |
| [Geomean] | 252M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |