| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7bd807271cf4ee370b1a2499e863c4fcb6bf7301 |
| experiment-commit-time | 2026-05-30T10:38:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T10:52:10.339440166Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.53/0 |
| upload-time | 2026-05-30T17:38:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±14% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±18% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7G ±56% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±37% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±35% |
| [Geomean] | 720M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.74G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.48G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.31G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38G ±76% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.6G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±72% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±38% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.71G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 965M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.35G ±118% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 704k |