| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7bd807271cf4ee370b1a2499e863c4fcb6bf7301 |
| experiment-commit-time | 2026-05-30T10:38:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T12:50:33.048074002Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.55/0 |
| upload-time | 2026-05-30T18:25:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20GB ±30% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17GB ±33% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±19% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±67% |
| [Geomean] | 92.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.48G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 870M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.80G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 893M ±95% |
| [Geomean] | 4.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ± 4% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.8M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.9M ±57% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.98G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±69% |
| [Geomean] | 871M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.30M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.46M ±91% |
| [Geomean] | 35.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 865M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 886M ±97% |
| [Geomean] | 3.52G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.6M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.7M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.5M ±83% |
| [Geomean] | 96.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 871M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.78G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.8M ±94% |
| [Geomean] | 333M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |