| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | babc19e1ad8cf2243b25553917af08fc4ad92948 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:40:29.350833947Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.9/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:12:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44GB ±31% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ±35% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±22% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±61% |
| [Geomean] | 90.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±84% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 6% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 392M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.9M ±55% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.76G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.77G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±54% |
| [Geomean] | 816M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.53M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.88M ±79% |
| [Geomean] | 34.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±84% |
| [Geomean] | 3.51G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.3M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.8M ±71% |
| [Geomean] | 98.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 653M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.2M ±66% |
| [Geomean] | 278M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |