| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 687ce6f9afc498411c2ce19b6146a75222dce04a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:19:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T18:26:17.005001895Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.1/0 |
| upload-time | 2026-05-31T00:02:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03GB ±39% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01GB ±30% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07GB ±13% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5M ±114% |
| [Geomean] | 93.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.17G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.3G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 898M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 799M ±169% |
| [Geomean] | 4.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96M ± 5% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6M ±82% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.88G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.19G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.13G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 108M ±63% |
| [Geomean] | 842M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.17M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.55M ±151% |
| [Geomean] | 35.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 881M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 778M ±176% |
| [Geomean] | 3.35G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.4M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.7M ±111% |
| [Geomean] | 96.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 731M ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.0M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.8M ±92% |
| [Geomean] | 268M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |