| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5f711bfdb35cc26413b86785f58b7ed37a25a0dc |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:31:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T00:06:36.041875397Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.12/0 |
| upload-time | 2026-05-31T05:42:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98GB ±41% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±33% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.80GB ±15% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±109% |
| [Geomean] | 86.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.61G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 660M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 660M ±174% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.8M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.7M ±79% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.72G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.4M ±113% |
| [Geomean] | 803M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.63M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.55M ±156% |
| [Geomean] | 30.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 653M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 669M ±171% |
| [Geomean] | 2.98G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.2M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.43M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.5M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.9M ±105% |
| [Geomean] | 87.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.5M ±108% |
| [Geomean] | 276M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |