| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 555dd4691af3577b87d193bbd039f3b2bf7319a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:14:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T23:40:15.362444116Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.14/0 |
| upload-time | 2026-05-31T06:32:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±10% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±18% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.72G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±62% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 392M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±36% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 850M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±25% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.89G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.54G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.86G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.83G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05G ±85% |
| [Geomean] | 3.80G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 5% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.8G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.72G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0G ±70% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±37% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 984M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±93% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 712k |