| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 593e8bf9b1e639790edca89fc930201421c2e665 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T02:42:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T02:17:53.64572465Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.18/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:51:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±40% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±36% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.84GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±14% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.5M ±102% |
| [Geomean] | 84.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.50G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 669M ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.47G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 642M ±161% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.5M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.8M ±88% |
| [Geomean] | 194M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.64G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.41G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.5M ±88% |
| [Geomean] | 794M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.79M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.04M ±167% |
| [Geomean] | 29.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 680M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 632M ±155% |
| [Geomean] | 3.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.7M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.2M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9M ±135% |
| [Geomean] | 84.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 822M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.3M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7M ±104% |
| [Geomean] | 252M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |