| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 82489f74026ec097dcd611444d58999380743f1f |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T23:21:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T07:12:03.334701787Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.25/0 |
| upload-time | 2026-05-31T12:47:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83GB ±35% |
| [Geomean] | 5.00GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±13% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.0M ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±106% |
| [Geomean] | 84.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.06G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 368M ±192% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.43G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 670M ±180% |
| [Geomean] | 3.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.7M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.9M ±78% |
| [Geomean] | 189M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.75G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.09G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.9M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.65G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±110% |
| [Geomean] | 865M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.11M ±185% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.76M ±156% |
| [Geomean] | 29.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 365M ±194% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 680M ±176% |
| [Geomean] | 2.42G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.6M ±123% |
| [Geomean] | 76.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.0M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 893M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.1M ±127% |
| [Geomean] | 255M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 756k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |