| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5f711bfdb35cc26413b86785f58b7ed37a25a0dc |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:31:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T06:02:45.845718815Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.26/0 |
| upload-time | 2026-05-31T12:48:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.04GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.34GB ±10% |
| [Geomean] | 5.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.14GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 306M ±12% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.73G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.54G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.1G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ±72% |
| [Geomean] | 13.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 328M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±37% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±20% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.94G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.74G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.62G ±78% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9k ± 3% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 1% |
| [Geomean] | 216M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±78% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±40% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.51G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.92G ±138% |
| [Geomean] | 1.48G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 696k |