| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | edbc93f594ba4c929c58ebaa146d44c948b341fd |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T23:14:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T07:56:13.242948944Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.27/0 |
| upload-time | 2026-05-31T13:29:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.81GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±39% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89GB ±32% |
| [Geomean] | 5.02GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.73GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±16% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.6M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±83% |
| [Geomean] | 86.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.14G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 813M ±313% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 739M ±154% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 3% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.4M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3M ±68% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.11G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.2M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.91G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±67% |
| [Geomean] | 818M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.87M ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.58M ±110% |
| [Geomean] | 30.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 821M ±309% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 755M ±149% |
| [Geomean] | 3.42G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 87.7M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.33M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.0M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.9M ±100% |
| [Geomean] | 84.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 981M ±160% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 587M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.5M ±82% |
| [Geomean] | 231M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |