| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d96f55fe49dda34ad4aa7af7cbf04321fc86cd27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T16:13:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T06:36:33.017910271Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.28/0 |
| upload-time | 2026-05-31T13:30:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±16% |
| [Geomean] | 5.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.94GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±11% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 313M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±14% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.53G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 19.6G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6G ±23% |
| [Geomean] | 13.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±24% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 764M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 466M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 768M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±24% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.38G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.27G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.17G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.71G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.61G ±85% |
| [Geomean] | 4.31G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.8k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.76k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 695k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 707k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 406k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.6k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 248M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 6% |
| [Geomean] | 219M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±65% |
| [Geomean] | 18.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 114M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 186M ±30% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±11% |
| [Geomean] | 335M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.74G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.31G ±167% |
| [Geomean] | 1.60G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.77k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4k ± 3% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 406k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 3% |
| [Geomean] | 689k |